Uzman Köşesi

Meyvelerin mevsiminde kurutularak saklanması çok eski bir geleneğimizdir. Kuru meyvelerin faydaları üzerine yapılan araştırmalarda kuru meyvelerin yaş meyvelere oranla daha faydalı olduğu görülmüştür. Kuru mevyelerin kalorileri düşük olmasına rağmen yine de diyet yapan kişilerin daha dikkatli ve sınırlı miktarlarda tüketmeleri gerekmektedir.

Kuru meyvelerin faydaları arasında ilk sırada yüksek miktarda C vitamini içermeleri yer almaktadır. Bu nedenle özellikle de mevsimsel hastalıkların ve grip salgınlarının yaygın olduğu dönemlerde kuru meyve yenmesi bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmesi yönünden tavsiye edilmektedir. Kuru meyvelerin besin değerleri yaş meyveler gibi yüksek olduğu için özellikle de yaz döneminde meyvelerin kurutularak saklanması ve böylelikle de kış mevsiminde de bu meyvelerden faydalanılması gerekmektedir.

Bilimsel Araştırmalar

  • Prof. Dr. Taylan Kümeli'nin kuruyemişler üzerine yazısı için tıklayınız
  • Kuruyemişlerin faydaları üzerine yazılmış araştırma raporu için tıklayınız
  • Kanser üzerine faydaları raporu için tıklayınız
  • Altın Çileğin faydaları için tıklayınız

Kuruyemişler


Antepfıstığı   Badem
Anne karnındaki fetüsün oluşumunda yardımcı olur.Kanseri ve kansızlığı önlemede yardımcı olur. Demir açısından yüksektir. Büyümeyi hızlandırır, cilt yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını artırır, kolesterol, kalsiyum ve E vitamini açısından zengindir.
Ceviz   Fındık
Cildi nemlendirir. Kan pıhtılaşmasını önler, kan basıncını düşürür. Adet öncesi sendromları azaltır. B vitamini açısından yüksektir. Bağırsak dolaşımına yardımcı olur,cildi gençleştirir,sinir sistemini güçlendirir. Magnezyum,B ve E vitamini,kalsiyum açısından zengindir.Kolesterolü düşürür.
Kaju   Macadamia
Diş çürüklerine karşı savaşır ve diş ağrılarını giderir,kötü kolesterolü düşürüp,C vitamini,protein ve mineral bakımından zengindir. Kolesterol düzeyleri ve kalp hastalığı riskini ciddi düzeyde azaltır, depresyon, stres ve yorgunluğa iyi gelir, vitamin B1 ve B2 içerir.
Mısır   Yerfıstığı
Böbrek sorunları, stres ve algılama yetersizliği ile savaşır, enerji verir. Kalsiyum, çinko ve fosfor bakımından zengindir. E vitamini, B vitamini ve protein açısından yüksektir. Dişler ve kemik oluşumunda olumlu etkisi vardır,anti-kanser özelliği olup, vitamin ve mineraller açısından yüksektir. Sindirim sistemini geliştirir ve kötü kolesterolü düşürür.

Meyveler


Ahududu   Ananas
Fetusun oluşumuna yardımcı olur ve emzirme sırasında anneyi dış etkenlerden ve kas ağrılarından uzaklaştırır; kas ve cilt problemleriyle savaşır. Kabızlığı önler,bağırsak florasını normalleştirir, obeziteyi engeller, kırışıklıkları önler ve cildi güçlendirir. Kan dolaşımını artırır.
Armut   Çilek
Kilo vermeye yardımcı olur, çocuklarda kemik gelişimine yardımcı olur. Bu kolesterol problemini ortadan kaldırır ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Böbrek taşı düşürmede yardımcı olup,böbrek, karaciğer ve safra kesesi performansını artırır. Antikanser etkilidir.
Domates   Elma
Kanı temizler, canlandırır; enfeksiyonlarla savaşır,vücuda mineral ve vitamin depolar, hücreleri dengeler. Ferahlatıcı ve enerji vericidir. Mide ekşimesini giderir,mideyi rahatlatır. Diğer gıdalar ile birlikte laksatif etkiye neden olur. Potasyum, fosfor, sodyum ve vitamin B ve C içerir.
Hindistan Cevizi   Hurma
Kalsiyum açısından yüksektir. Sinir sistemini dengeler, uygun bir yatıştırıcıdır. Enerji verir, stresi azaltır. Potasyum ve kalsiyum açısından zengindir.Spordan sonra fiziksel aktiviteleri yeniler. Kansızlık,kabızlık,yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.
İncir   Kayısı
Sporcular için bir enerji kaynağıdır, savunmayı artırır, bağırsakları düzenler. Kalsiyum açısından yüksektir. Müshil etkisi vardır.Saça parlaklık verir. Kemik gücünü arttırır. Enerji vericidir.
Kavun   Kızılcık
Cilt lekelerini ortadan kaldırır,felç riskini azaltır, hafif müshil ve idrar söktürücü özelliği vardır, enerji verici ve canlandırıcıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ile mücadele için yardımcı olur, iyi bir antioksidan ve anti kanserojendir. Dişeti problemlerini giderir.
Kiraz-Vişne   Mango
Kanı temizler, enfeksiyonlara karşı savaşır, canlandırıcı,vitamin ve mineral destekleyici özelliği vardır, hücreleri dengeler. Kan basıncını düşürür ,saç dökülmesini önler, sinir sisteminin düzgün işlemesi için, bir antioksidan, anti kanser olur ve alerjileri önler.
Muz   Papaya
Krampları önler ve kan dolaşımını artırır. Potasyum ve lif açısından zengin olup, yüksek enerji verir. Kas oranını artırmada etkendir. Kabızlıkla savaşır,alerji ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Anti-kanserdir, kalbi korur.
Yabanmersini   Zencefil
Gıdalardaki demiri emer,karaciğer,böbrek ve safra kesesine yardımcı olur.Kas ağrılarını azaltır. Antioksidan açısından yüksektir. Romatizmal ağrıları giderir,gaz ve kolik oluşumu önler.